Spadek po rodzicach - zobowiązania prawne spadkobierców

Spadek po rodzicach - zobowiązania prawne spadkobierców

Treść testamentu warto też przedstawić potencjalnym spadkobiercom (dorosłym), aby uniknąć w przyszłości problemów przy podziale spadku. Częstą praktyką w przypadku posiadania kilkorga dzieci jest rozdysponowanie majątku na każde z nich jeszcze za życia rodziców. Najwięcej kontrowersji zazwyczaj dotyczy przepisania na kolejne pokolenie najbardziej wartościowych nieruchomości, gruntów pod zabudowę lub środków finansowych. W wielu przypadkach rodzice przenoszą prawo własności do domu lub mieszkania na syna / córkę z zastrzeżeniem, że będą mieć z ich strony zapewnioną opiekę aż do śmierci. 

W sytuacji nieuregulowania najistotniejszych kwestii za życia seniorów spadek po rodzicach może stać się powodem poważnego konfliktu w rodzinie. Choć polskie prawo dokładnie wskazuje, jak powinien kształtować się podział majątkowy po zmarłych członkach rodziny oraz określa, jakie są zobowiązania prawne spadkobierców, to daje również możliwości zakwestionowania oficjalnego zapisu poprzez wstąpienie na drogę prawną. Jeżeli dzieci zmarłego chcą w ten sposób ubiegać się o swoje prawa lub też pragną podważyć treść testamentu, powinny przede wszystkim skorzystać ze świadczeń specjalizującej się w prawie spadkowym i cywilnym kancelarii. W Gdyni usługi w powyższym zakresie może zaproponować realizator, który ogłasza się na stronie internetowej adwokatgd.pl.

Pomoc prawnika jest również nieodzowna, gdy spadkobierca chce zrzec się zapisu na korzyść innych beneficjentów testamentu. Wbrew pozorom do takich sytuacji dochodzi coraz częściej, gdyż wiele osób wraz ze spadkiem nabywa także obowiązek spłaty długów po rodzicach czy innych członkach rodziny. Tego typu zobowiązania nierzadko przechodzą także na kolejne pokolenia.